Зовнішньоторговельна діяльність передбачає, що учасники процесу добре орієнтуються в логістиці, обізнані з міжнародними правилами торгівлі та знають тонкощі документального супроводу вантажів. Вивезення товару за кордон передбачає кілька обов’язкових документів, одним із яких є інвойс на транспортні послуги та проформа інвойсу. Що таке інвойс та які його види бувають, ми розповімо у цьому матеріалі.
В українській практиці таке поняття використовується не часто. Однак якщо специфіка вашої роботи передбачає торгові операції з іншими країнами, то експедитору просто необхідно знати все про інвойс: у чому полягає головне призначення інвойсу, які бувають види документа та інші важливі моменти.
Що таке інвойс? Інвойс та проформа інвойс – головні відмінності
Інвойс – це загальна назва рахунку, яку продавець пред’являє покупцю. На практиці активно застосовуються рахунки двох типів – проформа-інвойс та комерційний інвойс.
- Комерційний інвойс. Це офіційний документ, який підтверджує угоду між відправником вантажу та одержувачем. Враховуючи те, що він може знадобитися митним структурам для розрахунку мит і податків, документ є обов’язковим до заповнення.
- Інвойс-проформ. Це попередній рахунок для оплати, яку виписує постачальник. Після того, як сума буде затверджена, оформляється остаточний рахунок – комерційний інвойс. Зазвичай инвойс-проформу виписують у разі, якщо товар поставляється на безоплатній основі чи з частковою передоплаті.
У чому різниця двох видів документів? Інвойс-проформа може містити не остаточні дані, які можна змінити (кількість товару, різновиди моделі тощо).
Інвойси містять:
- найменування.
- адреса продавця та покупця.
- дата та номер замовлення покупця.
- відомості про упакування.
- умови постачання та платежу.
- ціну товару.
- та іншу інформацію.
Документ заповнюється постачальником (продавцем) та його наявність є підставою для перерахування грошей.
Складений інвойс може бути будь-якою мовою (як правило, англійською), яка буде зрозуміла обом партнерам. Обов’язково в інвойсі необхідно вказати найменування та юридичну адресу організації-експортера.
Складнощі у заповненні цього документа немає, як правило, клієнтам пропонується на ознайомлення зразок інвойсу на транспортні послуги, за прикладом якого потрібно заповнити свій.