Сучасна світова транспортна система поєднує у собі всі види транспорту: наземний (автомобільний і залізничний), водний (морський, озерний, річковий), підземний (трубопровідний), повітряний (авіаційний). Сьогодні транспорт є провідною галуззю матеріального виробництва, без якого подолати територіальний розрив між виробництвом товарів та їх споживанням було б неможливо. 4,2 трлн. дол. — саме у стільки Світовий банк оцінив світовий транспортний ринок. Якою є географія і частка вантажообігу світового морського транспорту?
Коротка історія становлення та розвитку морського світового транспорту
Коли ми говоримо про розвиток світового морського транспорту, важливо торкнутися епохи Великих географічних відкриттів. Тоді він зіграв величезну роль формуванні єдиного світового ринку. Завдяки йому з’явилася можливість доставляти товари з континенту на інший. З розвитком капіталістичних відносин почалося його “золоте століття”. З часом на зміну морським і річковим судам прийшли пароплави з паровим двигуном, а потім із дизельним.
Сьогодні географія світового морського транспорту настільки широка, що справді охоплює весь світ. При цьому загальна довжина морських трас становить кілька мільйонів кілометрів.
62% світового вантажообігу посідає саме водний транспорт. Завдяки постійному розвитку цієї сфери сьогодні актуально говорити про те, що океан перестав роз’єднувати країни і континенти.
Морські транспорт найчастіше використовують для транспортування нафти та нафтопродуктів, руди, вугілля, зерна, тобто масових вантажів. У світовому судноплавстві лідером є Атлантичний океан, на другому місці — Тихий, а на третьому — Індійський. Цікаво, що Суецький і Панамський канал, а також Гібралтарська протока і протока Ла-Манш, також роблять свій істотний внесок у формуванні географії морського транспорту.
Головними напрямками морських перевезень є:
- Північноатлантичне, яке пов’язує Європу з Північною Америкою та є найбільшим у світі.
- Південно-Атлантичне, яке пов’язує Європу із Південною Америкою.
- Західно-Атлантичний, який пов’язує Європу з Африкою.
Тихий океан посідає друге місце за обсягом морських перевезень і трохи відстає від Атлантичного. Його потенціал величезний, тому що 30 держав виходить до його берегів із загальною чисельністю населення 2,5 млрд осіб. Відмінна риса багатьох країн, таких як, наприклад, Японія, полягає у високому темпі економічного розвитку. Найбільший вантажопотік відбувається між Японією та Сполученими Штатами Америки.
Спеціалізуючись на зовнішньоторговельних перевезеннях, морський транспорт забезпечив собі особливе становище у світовій транспортній системі. Не маючи альтернативи, він автоматично стає запорукою безперебійного функціонування світового господарства.